26 Ağustos 2016 Cuma

Amino Asit Nedir? Amino Asit Çeşitleri Nelerdir?

Aminoasitler
Amino asitler, proteinin ve kasın yapı taşıdır.Proteini oluşturan amino asitlerdir.Amino asitleri evi oluşturan tuğlalara benzetebiliriz, kas inşa etmek için amino asiteihtiyaç duyarız. Tuğlasız duvar örülemeyeceği gibi…
23 çeşit amino asit vardır.Bunların bir bölümü spor için daha önemlidir.Her amino asitte nitrojen sayılarını aynıdır fakat karbon sayıları hepsinde farklıdır.Amino asitleri çeşitlendiren sebep budur.
Amino asitleri vücut kendi üretemez. İsoleucine, leucine, lysine,methionine, phenylalanine,thronine,tryptophan ve valine temel amino asitler olduğu için bunları beslenmeyle alınması zorunludur. Diğer amino asitleri vücut kendisi üretebilmektedir. Ek olarak glutamine ve taurine’in de sporla ilgilenenler için önemi büyüktür.
Protein içeren bir besin alındığı zaman protein midede pepsin enzimi sayesinde parçalanır ve ince bağırsaklara kadar parçalanma devam eder.Bunun sonucunda amino asitler tek iki veya üç gruplara bölünür. Tek olanlar direk kana karışır ve karaciğerde emilir. Karaciğerden tekrar kana karışıp vücuda dağılabilir veya başka bir amino aside dönüşebilir. Amino asitlerin tümüproteinin yapısına katılmaz. Fazla kalan protein parçalanır. Nitrojen kısmı idrar olarak atılırken karbon olan kısmı yağ olarak vücutta saklanır.
 
Amino asitler kullanım şekli olarak 3’e ayrılır.Hap, toz ve sıvı.
Hap Amino Asitler
Bildiğimiz gibi en yaygın kullanıma sahiptir, bazı markaların hapları çok büyüktür yutmanız zor olabilir araştırarak ve sorarak almanızı tavsiye ederim. Hap amino asitlerin en önemli avantajı tadı ve içim zorluğu olmamasıdır, fiyat olarak da en uygun  amino asitler genellikle hap olanlardır. Kana ortalama 15dakikada karışırlar. Ilık suyla içmeniz daha hızlı kana karışmasını sağlar.
Toz amino asitler
Toz amino asitler adından da anlaşıldığı gibi tozdur. Suyla karıştırılır. Genelde tadları kötü olduğu için tavsiye edilmez. Ayrıca protein tozu içiyorsanız üzerine bunu da içmeniz sizi ve midenizi çok zorlayacaktır. Hap amino asitlere göre avantajı kana haplardan daha hızlı karışmalarıdır.

Sıvı Amino Asitler
Sıvı amino asitlerin farkı nedir sorusunu çoğu sporcu merak eder.Sıvı amino asitler çok yüksek değerde amino asit barındırırlar. Oran olarak gerçekten çok yüksek içeriğe sahiptirler. Genellikle kaliteli markalar üretir ve fiyat olarak toz ve haplara göre pahalıdır. Fakat en büyük özellikleri kana çok hızlı karışmalarıdır. Gerçekten çok hızlı karışırlar ve direk kaslarımıza nufüz ederler. Maddi durumunuz el veriyorsa sıvı amino asitleri kesinlikle öneririm. Tek dezavantajları tadlarının kötü olmasıdır fakat porsiyonları ufak olduğu için çok sorun teşkil etmez.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder