29 Ağustos 2016 Pazartesi

Amino Asitler Zararlı mı?

Takviye olarak aldığımız her üründe bu soruyu sorarız, ‘ Bu ürün zararlı mı değil mi ? ‘ .
Amino asitler‘le alakalı merak edilen çok şey olduğu için size bir yazı hazırladım.
Amino asit proteinlerin yapı taşı temelidir yani bütünün parçalarıdır. Günlük yaşantımızda yediğimiz yemeklerden de vücut amino asit alımını gerçekleştirir. Ama sporla uğraşan bir kişi normal bir kişinin günlük amino asit alımından daha fazla amino asit alımına ihtiyacı olmaktadır
Vücudumuz kaslarımızı tamir etmek, inşa etmek ve kas gelişimini sağlamak için her amino asidi yeteri seviyede oluşturamaz. Dışardan almamızın nedeni budur.
Amino asitler sporcular için zararlı mı sorusunun cevabı kısa olarak “kesinlikle hayır” . Bilinen markaların, önerilen miktarlarında kullanılması kişiyi çok daha ileri seviyelere götürür.
Amino asit faydaları neler dersek, örneğin futbolcular antrenmanlardan sonra kaslarda oluşan hasarın(bizim hissedemediğimiz bir hasar) tamiri nedeniyle amino asit almaktadır, bu sayede doku tamirini sağlanır. Antrenman sonrasında da vücutta fazladan amino asit bulundurmaları, futbolcuların normalden daha kuvvetli kaslara sahip olmalarına yardımcı olur. Bu bir doping değildir. Özünde doğaldır.
Amino asitler sıvı, kapsül ve toz halinde satılmaktadır. Sıvı amino asit en iyisidir. Çok hızlı kana karışır ve genellikle yüksek değerlere sahiptir. Toz amino asitler de kana hızlı karışır, fiyat olarak da sıvıya göre uygundur fakat genelde içimi zor tadı kötüdür. Kapsül/Hap amino asitler en çok tercih edilen amino asit türüdür.Fiyat olarak en uygunudur fakat emilimi sıvı ve toza göre daha uzun sürer. Ben şahsi olarak imkanınız varsa sıvı, yoksa hap amino asit öneriyorum.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder