29 Ağustos 2016 Pazartesi

BCAA Nedir? Ne işe Yarar?

Bcaa Nedir?

BCAA ismi bir kısaltmadır. Açılımı “Branched Chain Amino Acid”dir. Bunun anlamı ise “Dallara Ayrılmış Aminoasitler Zinciri” demektir. BCAA  3 özel amino asitten oluşur. Bu amino asitlerin ismi İzolösin, Lösin ve Valin’dir. Bu 3 amino asit vücut tarafından üretilemez. O nedenle dışardan alınması gereklidir. Vücudun üretemediği ve dışardan alınması gereken amino asitlere esansiyel amino asitler denir.
Şimdi pek çoğumuz şunu düşünüyor, supplement olarak ayrıca BCAA yerine direk amino asit alsam ne olur? Öncelikle bu esansiyel amino asitler vücutta üretilmediği için bildiğimiz amino asit haplarında da düşük oranda yer alıyor. O nedenle dışardan ekstradan BCAA almak bu açığı fazlasıyla kapatarak, gerçek kas inşası için vücutta malzemeleri hazır etmiş oluyor. AyrıcaBCAA‘nın diğer amino asit çeşitlerinden en büyük farkı da BCAA‘nın karaciğerde değişime veya senteze uğramadan kaslar tarafından çok hızlı şekilde direk emilmesidir. Bunun sonucunda kaslar çok hızlı şekilde beslenmiş olurlar. Bir diğer özellikleri de BCAA’lar çift zincirli amino asitler sınıfındadır. Bu özellik de onlara vücutta diğer temel amino asitlere de dönüşebilme imkanı verir. Yani BCAA’lar her açıdan kaliteli,nitelikli ve etkili amino asit çeşididir.
Genel olarak BCAA’nın faydalarını özetlersek;
  • BCAA kas kaybını önlemeye büyük ölçüde yardım eder(özellikle cardio yapanlar BCAA kullanmazsa kas kaybı kaçınılmazdır)
  • Enerji ve dayanıklılığın uzun süre devam etmesini sağlar
  • Yağ yakımına destek olur
  • Kaslardaki laktik asit üretimizi azaltarak yorgunluğu azaltır.
  • Kasları onarır inşa eder
  • Egzersiz kapasitesini arttır
  • Vücudun yenilenmesine ve kasları toparlamaya ek katkı sağlar
Kas dokusundaki amino asitlerin %50ye yakını BCAA’dan oluşur. Daha önce belirttiğim gibi vücut bu amino asidi kendi üretemediği için BCAA ihtiyacı olduğu zaman dışardan alamazsa kaslarda bol miktarda bulunan BCAA depolarından kas yıkımı yaparak bu ihtiyacını giderecektir. Yani biz kas yapmaya çalışırken belki de eksik BCAA alımı yüzünden kas yıkımına bile uğrayabiliriz. O nedenle BCAA alımını dengede tutmak kas kütlesi kazanmakta çok önemlidir. Aksi taktirde kas dokularının gelişmesi pek mümkün olmayacaktır.
Ne kadar BCAA alınmalı?
Spor yapan yetişkin bireyler için günlük 10 gram(100mg) BCAA yeterlidir. Spordan önce 5 gram spordan sonra 5 gram veya sadece spordan sonra 10mg şeklinde alabilirsiniz(tabii markaya ve çeşide göre değişebilir) Bu arada genelde BCAA’lar hap formunda satılır fakat toz formları da mevcuttur. Toz olanları suyla karıştırıldığı için hapa göre daha hızlı kana karışır. Bu arada BCAA su sayesinde vücutta emildiği için BCAA kullanırken mutlaka gün içinde 2,5-3 litre su içmelisiniz.
BCAA’nın Zararı Var mı?
Dozu aşmadan doğru ölçüde ve sporla birlikte kullanıldığı takdirde BCAA’nın insan üzerinde görülmüş hiç bir bir yan etkisi yoktur. Aksine sağlıklıdır. Tabii yine de böbreğiniz ve karaciğerinizde sorun olmamalı. BCAA kullanılarsanız diğer supplementler gibi gün içerisinde daha fazla su içmeniz hem sağlığınız için hem de BCAA’dan tam verim alınabilmesi için gereklidir.
Protein Tozlarındaki BCAA içerikleri yeterli mi?
Kesinlikle hayır. Protein zaten amino asitlerden oluşuyor, BCAA da bildiğimiz üzere bir grup amino asit. Yani kısaca protein tozunda da BCAA haliyle bulunmak zorunda. Şey gibi düşünün, proteinleri duvar, amino asitleri tuğla, BCAA’yı da çimento. Yani amino asitler ve BCAA, proteini oluşturuyor zaten. Protein tozları içindeki BCAA serbest formda değildir, proteinin kendi yapısındaki BCAA’dır o nedenle her proteinde yazsa da yazmasa da zaten BCAA ortalama aynı miktarda bulunur ve bu içerik sizin BCAA isteğinizi karşılayamaz. Ancak “serbest formda BCAA” olarak belirtilirse bu işe yarar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder