29 Ağustos 2016 Pazartesi

Glutamine Nedir? Ne İşe Yarar?

GLUTAMİNE NE İŞE YARAR?
Glutamin, ne yazık ki profesyonel vücutçuların dışında kimsenin yüzüne bakmadığı inanılmaz faydalı bir amino asit.
Kimdir bu glutamin, ne iş yapar ?
Glutaminin işlevi büyüme hormonununsalgılanmasına yardımcı olmaktır. Bu sayede hücrelerin nitrojen alım seviyeleri artar. Ayrıca beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasında da rol oynar. Glutamine karaciğerden bir toksik madde olan amonyağın da atılmasına fayda sağlar. Karaciğerdeki fazla nitrojen amonyağa dönüşmek yerine glutamik aside bağlanarakglutamine dönüşür.
Tıpkı arjinin , lösin , valin gibi glutamin de protein yapısına katılan bir amino asittir. İşlevi ise kas hasarını minimuma indirmek , iyileşme hızını maksimuma çıkarmak , sakatlanmaları önlemek , yeni kas oluşumunu hızlandırmak, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek , sindirim sistemini korumak ve geliştirmektir.
Glutamine, nitrojenin vücudun tüm kısımlarına özellikle de tüm kas liflerine taşınmasında etkin rol oynar.  Nitrojen seviyesini optimum düzeyde ayarlayıp, kaslara glikojen göndererek ağır egzersizler yaparken kasların yıkıma uğramasını önler. Düzenli kullanımda kas tamiri, kas yapılanması ve enerji düzeyini arttırır.
Her profesyonel sporcu ve vücut geliştirmeci kas ve kemik yapısını korumak için glutaminebaşvurur. Antreman esnasında vücut, enerji sağlamak için kaslarda bulunan glutionun anca 3de 1’ini kullanabildiğinden, kas yıkımını önlemek için glutamine kullanmak oldukça fayda sağlayacaktır.
En zor doku oluşan bireyleri düşünün, bunlar kanser hastaları ve yanıklı hastalardır.
Tedavilerinde ne mi kullanılıyor bilin bakalım? Evet doğru bildiniz Glutamine !
Yapılan bir araştırmaya göre yanıklı bireylerde yeni doku oluşması için , sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi çökmüş zayıf kanserli bireylerin iyileşmesi için , hastanelerde yatış süresini kısaltmak için günde 25 gram glutamin kullanılmış ve hepsinde oldukça olumlu sonuçlar alınmış.
NE KADAR GLUTAMİN KULLANMALI?
Maksimum kas yapılandırmasını sağlamak için vücuda maksimum miktarda da nitrojen girmesi gerekir. Bunun için günde en azından 5 gram glutamine(1 dolu tatlı kaşığı) ağır antremanlardan hemen sonra alınmalıdır. Böylelikle hem kas tamir hızı artarken hem de GH olarak bilinenbüyüme hormonunun salgılanmasını tetiklersiniz. Glutamin kullanan sporcuların daha enerjik daha zinde ve daha az halsizlik hissederek antreman çıkardıklarını bilinmektedir. Gece yatmadan önce de glutamin alabilirsiniz. Bu sayede uykuda GH(büyüme) hormonu salgılanır. Whey protein, BCAA ve glutamine ile çok güzel bir supplement kombini yapılabilir.

 Not: Günde 10 gramdan fazla glutamin almak karaciğer enzimlerini yükseltir. Uzun süre bu dozu kullanmak karaciğerde toksik etki yapar. Kararında kullanmanızı öneriyorum.
GLUTAMİNE NELERDE BULUNUR?
Çoğu üründe olduğu gibi yüksek protein içeren gıdaların hepsi aynı zamanda da iyi bir glutaminkaynağıdır. Et ürünleri, süt ürünleri, baklagiller. Bunun yanında pişmemiş haliyle ıspanak ve maydonoz da zengin glutamine içerir.

Glutamin Kullanmak Zararlı mı

Dediğimiz gibi glutamine “mucize bir sporcu ürünü” değil, sadece vücudun kas yapımından, beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye kadar geniş yelpazede faydası olan bir maddedir. Bahsettiğimiz miktarlarda kullanımın bilinen bir sakıncası yoktur. Glutamine fiyat olarak da biz sporcuları çok üzmeyen bir supplement‘tir. Standart 1 kutu sizi uzun süre idare eder. İyi ve kaliteli antremanlar yapıyorsanız glutamini de çantanızdan eksik etmemelisiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder