25 Ağustos 2016 Perşembe

Protein Tozu Nedir? Protein Tozu Zararlı mı?

Öncelikle bu yazıyı okumaya başlamadan önce internet çöplüğünde,sözlüklerde,forumlarda protein tozuyla ilgili okuduğunuz tüm bilgileri unutun. Bu yazıda kendi görüşlerimiz olduğu gibi yazının sonunda alanında öncü 2 tane profesörün yazı ve videosunu da paylaştık. Sizden ricam sıkılmadan sonuna kadar yazıyı okumanız.
Öncelikle bilindiği gibi vücut geliştirme için en çok gereken besin proteindir. Çünkü kası oluşturur. Yani kasın ana maddesi proteindir. Vücut geliştirme yapanlar için de doğal yollardan protein ihtiyacını karşılamak her zaman mümkün olamayacağı için(ya da zor olduğu için) takviye olarak protein tozu almayı düşünürüz. Haliyle de protein tozlarının zararları hakkında çok soru sorulur. Protein tozu da bize kas yapmamız için gereken bu proteini  pratik ve seri bir şekilde bize sunar. Her zaman et veya her zaman tavuk yiyemeyeceğimiz için protein tozlarının pratik olması en büyük avantajlarındandır. Protein tozu düzenli ve doğru kullanımla kas inşası için  vücudumuz tarafından kolayca sindirilir ve oldukça etkilidir.

Protein Tozu Nasıl Yapılır? Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein tozu zararlı mı sorusu esasında saçma bir sorudur, neden derseniz protein tozları peynir altı suyunun saflaştırılmasından elde edilir. Yani protein tozlarının ham maddesi peynirdir. Adını sıkça duyduğunuz Whey protein ise en saf protein çeşidinin ismidir. Peynir altı suyundan yapılır ve doğal işlemlerden geçirilerek yapılır. Sanılanın aksine kimyasal veya sentetik değil, doğal ve zararsız ürünlerdir. Mantık olarak bir mamadan farkı yoktur yani ek besindir. Örneğin siz bir öğünde doğal yollardan 30 gram protein almak istiyorsanız yaklaşık 5 yumurtayemeniz gerekmektedir. Bunu hazırlarken harcanan zaman,para ve pratiklikten de oldukça uzak olması nedeniyle sporcular protein tozu kullanma ihtiyacı duyar. 6-7 yumurta veya 150 gram et yemek yerine bir bardakta hazırlayacağınız süt ve whey protein tozu karışımı size bu proteinisaniyeler içinde sunabilmektedir. Özellikle antreman sonrası su ile karıştırdığımız proteini almamız, adeta protein diye çığlık atan sıcak kaslarımıza can suyu etkisi yapar, kasları besleyerek, kaliteli proteinin tüm kas lifleri tarafından emilmesini sağlar. Sabahları aç karnına daprotein tozu almak da oldukça verimli sonuçlar almanızı sağlar. Çünkü vücut uzun süre aç kaldığında,yenen her besini tüm vücuda göndermeye çalışır ve biz de bu süreçte protein tozugibi kaliteli bir besin gönderirsek vücudumuz oldukça iyi bir protein emilimi yapmış olur. Protein tozları amino asitlerden oluşur ve genelde içerisinde vitamin,kreatin,glutamine,bcaa gibi pek çok takviye besin ile zenginleştirilirler. Bunlar da size kas inşanızda,direnç kazanmanızda ve daha canlı olmanızda size yardımcı olur.
Protein tozunu spor salonlarında bulabilirsiniz.Fakat eğer işi bilmiyorsanız spor hocalarınız bu ürünleri size çok güzel karlar kazanarak satacaktır ! o nedenle dikkatli olun, hemen ürünü ordan almayın, markasını ve türünü bir yere not edin eve gelip inceleyin fiyatlara göz atın uygun gelirse ondan sonra salonunuzdan alın. İlk başlarda size pahalı gelecektir ama ondan aldığınız proteini etten almaya kalksanız çok daha pahalıya geleceği için belirli bir düzen oturtup protein tozunu ona göre kullanırsanız maddi olarak sizi çok da zorlamayacaktır.

Protein Tozlarının Zararları veya Yan Etkileri Var Mı?

Geldik en can alıcı soruya “Protein tozu zararlı mı?”, Protein tozunun vücut üzerinde herhangi bir yan etkisi yoktur. Öncelikle şunu unutmayın, zaten BU BİR HORMON DEĞİL, DOPİNG DEĞİL MUCİZE BİR ÜRÜN HİÇ DEĞİL bu, sadece kas yapmanız için kasın ana maddesi olan proteini size veren gıda takviyesi, yani kimyasal ilaç veya sentetik madde değil ! Kesinlikle kafanızdan ilaç kelimesini silin. Bu sadece bir gıda ürünü. Bu ürünü kullanınca müthiş güçlü olmayacaksınız, performansınız zirve yapmayacak, veya takır takır kaslarınız çıkmaya başlamayacak ! Ayrıca asla da o dev gibi gözüken vücut geliştirme modelleri gibi olmayacaksınız. Sadece kasın oluşumu için gerekli maddeler temin edilmiş olacak, gerisi sizin beslenmenize ve sporunuzun kalitesine kalmış. Protein tozunu diyetisyenler özellikle zayıf kişilerde kilo alma safhasında, kilolu kişilerde ise metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sebebiyle öğün olarak öneriyorlar. Hatta yapılan araştırmalarda whey proteinlerin vücuttaki kanser hücresine karşı bile iyi geldiği bilinmekte (araştırabilirsiniz pek çok üniversite makalesi mevcut) Ayrıca mide ameliyatı olanlar veya beslenmesi kötü olan yaşlı insanlara doktorlar tarafından da protein tozu öneriliyor. Çevremden duyduğum kadarıyla genç sporcular protein tozlarıyla ilgili ailelerinden çok tepki alıyor ve protein tozlarının zararsız olduğunu inandırmakta güçlük çekiyorlar. Sevgili ebebeynler istediğiniz yerde araştırabilirsiniz protein tozunun sporla birlikte takviye olarak kullanımı sonucu bir sorun yaşayan hiç bir şekilde bulamazsınız(bunu 30 kutunun üzerinde protein tozu bitirmiş ve dev gibi görünmeyen normal fitlikte biri olarak söylüyorum) Bu ürünleri bebeklere doğduktan sonra takviye olarak verilen aptamil’ler gibi düşünebilirsiniz. Onlar da sütle karıştırılıyor ve protein-karbonhidrat-vitamin ve mineraller içeriyorlar(tüm bebek takviye mamalarında whey protein bulunur içerik kısmını okuyun) İşte protein tozları da aynı bunun gibi sadece daha geliştirilmiş hali. Tabii sadece kendini kanıtlamış kaliteli protein tozlarını kullanmanızı öneriyorum, bilinmedik markaları araştırmadan almanızı önermem. Protein tozundan verim alabilmek için gün içinde de mutlaka iyi bir beslenme programına sahip olmanız da gerek. Bunun için de diyetler bölümümüze bakabilirsiniz. Tekrar söylüyorum protein tozları ve sporcu destekleri doping ya da ilaç değildir.Protein tozları besin desteğidir, yani iyi bir beslenme programına EK olarak DESTEK olarak kullanılmalıdır. Kötü beslenip protein tozundan medet ummak, size pek fayda sağlamayacaktır. Ayrıca daha spesifik amaçlarla kullanılan supplementlerden olan amino asitbcaaglutaminel-carnitinecreatine vb diğer tüm besin destekleri de, proteinin yapısından türetilen amino asit çeşitleridir, yani onlar da birer protein kaynağıdır.
Eğer halen ikna olmadıysanız Dünyaca ünlü Türk doktor Mehmet Öz’ün whey protein hakkındaki seminerlerini youtube üzerinden izleyebilirsiniz. Whey proteini ev hanımlarına bile öneriyor. Ayrıca Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Meltem Pekpak’ın da videosunu da izleyebilirsiniz, o da protein tozları zararlı mı konusunu gayet bilimsel şekilde anlatıyor(videosunu aşağıda paylaştık)
Protein tozları sadece, karaciğer fonksiyonlarının tam çalışmayan veya böbreklerinde büyük problem olan kişilere önerilmez. Bunun nedeni de hastalık bulunan organlara ekstra yük bindirmemektir.

X doktor Protein Tozlarına Zararlı Diyor? Siz Ondan Daha Mı İyi Biliyorsunuz? Diyenler

Doktorlara şüphesiz saygımız sonsuzdur. Fakat Türk medyasının bu durumu çarpıtması nedeniyle bazı doktorlar da bu çarpıtmanın etkilerini yaşıyor. Örneğin geçtiğimiz yıllarda yağ yakmak için “tarım ilacı” kullanan, evet yanlış duymadınız “tarım ilacı” kullanan bir sporcunun kalp krizi geçirip ölmesinden sonra Türk medyası ilgi çekmek için “kas yapıcı madde kullanan sporcu hayatını kaybetti” diye haber yapıyor. Yani medyaya göre protein tozu, steroid, doping, tarım ilacı, zehir vs hiç bir farkı yok, hepsine toptan bir isim vermişler, bu isim de “kas yapıcı madde”. Yine 1 yıl önce koşu bandında vefat eden bir sporcu için yine aynı başlığı kullandılar “kas yapıcı madde kullanan sporcu kalp krizi geçirdi” diye, sonra adamın otopsi raporunda zayıflamak için kullanılan bir steroid(doping) kullandığı ortaya çıktı. Bu tarz haberler elbette gerek amatör sporcuları gerekse ebebeynleri tedirgin edebiliyor fakat işin aslı tamamen yukarıda anlattığım gibidir. Bu tarz haberlerden de etkilenen bazı doktorlar olayı baştan kestirip atmak için protein tozları gibi besin desteklerine “kullanmayın” diyip geçebiliyor. Bunun nedeni de dediğim gibi tamamen medyanın insanları yanlış bilgilendirmesidir. Bir diğer nedeni ise o dev ve kocaman kaslara sahip olan ilaçlı ve dopingli adamların protein tozu sayesinde böyle olunuyor zannedilmesi. Zaten bir sporcu doktoru, sporcu diyetisyenine veya sporla ilgili bir hekime bu durumu sorarsanız hemen hemen bu anlattıklarımın doğruluğunu size teyit edecektir.
Whey Protein (Peynir Altı Suyu) yararları hakkında, beslenme konusuna oldukça hakim olan bir hekim olan Prof. Dr. Metin Özata‘nın sağlıklı beslenme ile ilgili bilgiler sunan kitabından bir kesiti sizler ile paylaşıyoruz:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder