6 Eylül 2016 Salı

Bcaa

BCAA, inek sütünden elde edilen peynirden geriye kalan peynirin altındaki suyun içerisinde bulunur. Vücuttaki hücre süreçlerini yürütebilmek ve sağlıklı kalabilmek amacıyla kullanılan proteinin temel yapı taşı amino asitlerdir. Amino asitler genelde protein kaynaklarının tüketilmesiyle alınabilir fakat BCAA, peynir altı suyundan yapılmış protein tozlarıyla veya çeşitli takviyelerle alınabilir.
Kaslarda metabolize olmaları nedeniyle BCAA’ların, anabolik etkileri vardır. Yani protein parçalanmasını azaltabilir ya da protein sentez oranının yükselmesini sağlar. BCAA kullanımından sonra çoğu atletin egzersiz sonrası kas ağrılarında ciddi oranda azalmalar olmuştur. Ayrıca BCAA kullanımında, idman kaynaklı protein hasarının hızlı bir şekilde iyileşmesi de çok önemlidir ki bu da hızı ve gücü tekrar kazanmak anlamına gelir. Bu hızlı iyileşme sporcuların hedefe daha hızlı ulaşmasını sağlar. İdman öncesi BCAA takviyesi almak.. yorgunluğun ertelenmesini sağlıyor.

BCAA Faydaları

Kas kütlesi, protein sentez oranı ve protein parçalanma oranının farkından oluşur. Eğer bu iki oran birbirine eşit ise, kas kütlesi alınmaz ya da kaybedilmez. Protein sentez oranı parçalanma oranından yüksek ise kas yaparsınız fakat protein sentez oranı, protein parçalanma oranından düşük ise kas kaybı yaşarsınız. Protein sentez oranını arttıran BCAA’lar, aynı zamanda hücrelerin protein sentezi kapasitesinin de yükselmesini sağlar. BCAA, bunlara ek olarak, protein parçalanma yolundaki bileşiklerin aktivitelerini azaltarak ve protein parçalanması ile ilgili birçok kompleksin ifadelerini azaltarak, protein parçalanma oranını da azaltır.

BCAA Hakkında Yapılan Araştırmalar


BCAA ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalardan biri, 2006 yılında “Journal of Nutrition” da yayınlandı. Bu çalışmaya göre, BCCA’lar, kas iyileşmesinin hızlanmasını ve gecikmeli kas ağrılarının azalmasını sağlamıştır. Çalışmalardan bir diğeri ise, 2010 yılında yayınlanan “International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism” çalışmasıdır. Bu çalışmaya göre, BCAA takviyelerinin gecikmiş başlangıçlı kas ağrısını azalttığı gözlenmiştir. İdman öncesinde alınan BCAA dozu, kaslarınıza gerekli olan enerjiyi sağlar ve idman süresince yorgunluğu önler. Ek olarak, araştırmalara göre, BCAA kullanımının, yoğun antrenmanlar sonucunda oluşabilecek her türlü kas ağrısını minimuma indirdiği onaylanmıştır. BCAA, protein içeren tüm besinlerde bulunmasına rağmen, büyük ölçüde süt ürünleri ve kırmızı et içerisinde bulunur. BCAA’nın bulunduğu diğer besin kaynakları ise, peynir altı suyu proteini ve yumurta proteinidir.
BCCA takviyeleri 3 farklı şekilde piyasada mevcuttur. Bunlar;  kapsül olarak, tablet olarak ya da içeceklere karıştırılabilecek toz şeklinde bulunur. BCAA takviyeleri, kahvaltı ile birlikte 3-5 gram, antrenmandan önce 3-5 gram ve yatmadan önce 3-5 gram alınır. Antrenman öncesi peynir altı suyu protein karışımı tüketilirse, antrenmandan önce 3-5 gram BCAA alınmasına gerek yoktur.

hardlinehardlineprotein tozuprotein tozuamino asit, amino asitbcaabcaa,glutaminglutaminl-karnitinl-karnitinarjininarjininclaclawhey proteinwhey proteinizole proteinizole protein

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder